Obejrzyj filmy o szkoleniu owczarków niemieckich

Umieszczam poniżej filmy instruktażowe w temacie szkolenia psów i tresury metodami pozytywnymi.
Dawno już minęły czasy gdy psy uczono psy za pomocą szarpania smyczą lub zmuszając psa do czegokolwiek. Teraz naukowcy odkryli, że najefektywniej szkolenie psów przebiega gdy stosuje się pozytywne metody, czyli nagradza się psa za jego dobre zachowanie, a wygasza się zachowania niepożądane.

Szkolenie psów za pomocą klikera - filmy

Wychowanie owczarków niemieckich do życia w mieście:

Lista słów jakie musisz znać podczas oglądania filmu:

Małe 'ABC' szkoleniowe:

  • Kliker - to narzędzie służące do zaznaczania danego zachowania psa, które chcemy nagrodzić. W zależności od procesu szkoleniowego 'klikamy' różnorodne zachowania psa. Np.gdy chcesz oduczyć psa skakania na ludzi, wówczas 'kliknij' i nagródź psa gdy stoi wszystkimi czterema łapami na ziemii. Bo jeśli stoi na ziemii to znaczy, że nie skacze - i już warto to nagrodzić.
  • Obedience - to dyscyplina sportowa zwana popularnie 'psim posłuszeństwem'. Na zawodach w psim posłuszeństwie pies wykonuje wiele ciekawych, aczkolwiek dość trudnych do nauczenia komend. Spokojne witanie ludzi gdy podchodzi sędzia i wita się z opiekunem psa i samym psem to dopiero początek. Trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu na szkolenie psa aby doprowadzić go do takiego poziomu wyszkolenia aby można było wziąść udział w zawodach.
  • Owczarek niemiecki - to chyba najpopularniejsza rasa psów w naszym kraju. Cieszy się dobrą opinią również w innych krajach na całym świecie. Ma to swoje uzasadnienie, albowiem owczarki niemieckie są od kilkudziesięciu lat hodowane w wielu hodowlach nastawionych na uzyskanie psów typowo służbowych. Przy selekcji brane są pod uwagę ich cechy charakteru, które będą przydatne podczas ich pracy w służbach mundurowych.
  • Pozytywne szkolenie owczarków niemieckich - metoda szkoleniowa umożliwiająca nauczenie psa nowych dla niego zachowań, często bardzo złożonych - takich jak np. skok przez przeszkodę a następnie aport przedmiotu wraz z powrotem również w postaci skoku przez przeszkodę. Starodawnymi metodami tresury takie zadanie były bardzo trudne do nauczenia psa. Bo ludzie nie wiedzieli wtedy, że łatwiej jest psa zachęcić do skakania przez płotek gdy rzuca się mu smakołyki niż poprzez fizyczne zmuszanie go do skoku. Tresura owczarka w starodawnym wydaniu była bardzo mało efektowna, poświęcano całe miesiące na naukę, a czasami nie dawało to rezultatów - zrzucano wtedy winę na psa, który rzekomo nie nadawał się do szkolenia. Było to błędne podejście, bo te psy poprostu nierozumiały o co ludziom chodzi, były karane za swoją niewiedzę i z czasem ich poziom frustracji narastał do takiego poziomu, że nie miały one wogóle ochoty na kontakt z człowiekiem.

Może zaciekawi cię również:

jak oduczyć psa skakania na gości