Szkolenie szczeniąt owczarka niemieckiego
To bardzo ważne aby wcześnie rozpocząć szkolenie szczeniaka owczarka niemieckiego bo z małej puchatej kuleczki wyrośnie naprawdę duży i silny pies, który w ułamku sekundy potrafi skoczyć nam do twarzy aby polizać nas na powitanie. Dorosły owczarek niemiecki ma również tak dużo siły, że bardzo trudno jest utrzymać zabawkę, gdy on chce się bawić w przeciąganie i szarpanie.
Poza tym szczeniaki owczarków z radością bawią się z nami szarpiąc nas za spodnie, podryzając ręce i testując swoją siłe uścisku szczęk. Za 2-3miesiące, gdy Twój mały szczeniak będzie miał powiedzmy pół roku okaże się, że ma on taką siłę zgryzu szczęk, że z łatwością łamie olbrzymie kości wołowe i nosi dla zabawy wielkie kłody drewna. Lepiej abyś nauczył swojego szczeniaka, że nie wolno łapać ludzi zębami, że jest to niedopuszczalne i bardzo nam się to niepodoba.
Warto też w trakcie tresury owczarka nauczyć szczeniaka pewnych granic i barier jakich niewolno mu przekraczać. Np. gdy ukucniemy, albo schylimy się do zawiązania sznurowadeł to pies nie powinien na nas napierać, wpychać się nam na kolana czy skakać na nas w zachęcie do zabawy. Szczeniaka owczarka niemieckiego warto nauczyć także, że nie ma co przeskakiwać przez ogrodzenia ani nie warto kopać dołów - bo to nic nie daje, nie ma w tym nic fajnego i na pewno nie spotka go za to nagroda.
Od czego zacząć szkolenie szczeniaka? Przeczytaj artykuł...
Socjalizacja szczeniaka owczarka niemieckiego - jak się do tego zabrać?
Najważniejsze, aby socjalizacja szczeniaka była rozłożona w czasie. Ważne abyś nie robił tego 'na jeden raz' tylko aby był to proces kontynuowany najlepiej codziennie. Albo co kilka dni. Świetnym rozwiązaniem jest zorganizowanie tak codziennych spacerów z psem, aby pojawiało się w nich codziennie coś nowego. A jeśli nie da się zorganizować codziennie czegoś nowego, to aby różne dziwne dla psa rzeczy, pojawiały się coraz bliżej niego i aby były stopniowo coraz głośniejsze.
Możesz zrobić coś takiego, że socjalizujesz szczeniaka z różnymi sprzętami domowymi, które dziwnie dla psa wyglądają i wydają nowe dla psa dźwięki. Bierzesz zatem np.butelki plastikowe i w trakcie zabawy z psem gnieciesz je aby wydawały dźwięki i zachęcasz psa do zabawy taką butelką, albo też do przejścia przez po tych butelkach.
Socjalizacja owczarka niemieckiego jest bardzo waża bo gdy jako mały szczeniak nauczy się on, że nie ma się czego bać i że takie sprzęty jak hałaśliwy odkurzacz, czy robot kuchenny nie stanowią zagrożenia i można sie przy nich zrelaksować, to nie będzie się on potem jako dorosły pies bał takich dźwięków. To samo tyczy się dźwięków i przedmiotów spotykanych na spacerach - takie rzeczy jak samochody (duże i małe, głośne i ciche) a także tramwaje, pociągi, drzwi rozsuwane i schody ruchome - wszystkie takie rzeczy pies musi najpierw zobaczyć i poznać na spokojnie, aby potem się ich nie bał. Gdy jako szczeniak pies zobaczy i usłyszy te wszystkie rzeczy, wówczas masz z nim spokój na całe jego przyszłe życie. A w innym wypadku masz potem przez kilknaście lat psa zalęknionego lub agresywnego. Bo pies nieprzyzwyczajony do różnych sytuacji będzie albo agresywny albo wystraszony na śmierć.
Do czego warto przyzwyczajać szczeniaka owczarka
Najważniejsze - nacodzień spotykane sytuacje. Pamiętaj aby podczas procesu szkolenia i socjalizacji szczeniaka osobno przyzwyczajać psa do dźwięków wydawanyc przez różne przedmioty, a dopiero potem zmniejszczać odległość psa od danego przedmiotu. Jeśli natomiast przedmiot jest taki, który nie wydaje dźwięków to możesz odrazu pracować nad podchodzeniem do niego na coraz bliższą odległość. Przyzwyczajaj zatem psa do takich rzeczy jak:
- Ludzie w różnym wieku, w różnych strojach, z różnymi przedmiotami w ręku i na głowie ;) Serio dla psa ktoś w kapeluszu, berecie, czy z parasolką to dziwne stworzenie, którego nie zna. Poza tym dziecko a osoba starsza to również dla psa coś nowego.
- Przedmioty gospodarstwa domowego i AGD - szczotka do zamiatania, mikser, pralka, odkurzacz itd itp
- Samochody, tramwaje, metro, schody ruchome, śliskie powierzchnie