Tresura owczarka niemieckiego

W Niemczech wyhodowano owczarki niemieckiego z myślą o tym, aby pracowały w policji, wojsku, służbach granicznych i jako psy stróżujące przy pilnowaniu dużych posesji. Od samego początku istnienia rasy były tak wybierane do hodowli aby nadawały się ciężkiej, wielogodzinnej pracy w terenie. Musiały być również podatne na tresurę i chętne do pracy z człowiekiem. Osobniki zbyt agresywne były eliminowane z hodowli, bo nie można było z nimi pracować. Natomiast osobniki zbyt delikatne również sprawiały problemy, bo zamykały się w sobie lub stawały się za bardzo strachliwe. Chciano zatem mieć psa, który ukończy proces szkoleniowy psa służbowego a nie takiego, który odpadnie z różnych względów w trakcie tresury. I właśnie w związku z tymi wymaganiami powstawały coraz to nowe pokolenia owczarków niemieckich.
Tresura owczarków niemieckich była dawniej prowadzona w dość nieludzki sposób, bo wykorzystywano dużo kar, krzyku, szarpania psa - a całe to zadawanie bólu psu tłumaczono tym, że pies jest uparty, nie chce robić tego co mu się każe i trzeba stosować korekty smyczą (czyli potocznie mówiąć - myślano, że szarpaniem smyczą można psa zmuszać do wykonywania komend.)

Jak obecnie wygląda nowoczesna tresura owczarków niemieckich? Przeczytaj...

tresura owczarka niemieckiego

Tresura owczarka niemieckiego - ile to kosztuje?

Myślę, że cena tresury owczarka niemieckiego jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę to jakie szkody i problemy może powodować niewytresowany owczarek niemiecki. Niezależnie od tego, czy trzymasz swojego owczarka w domu czy na podwórzu to może być on źródłem wielkich problemów i nieprzyjemności jeśli będzie on niewyszkolony i będzie robił co tylko mu się podoba.
Trzeba też wziąść pod uwagę fakt, że owczarki niemieckie należą do psów długowiecznych - żyją zwykle sporo ponad 10lat, zatem biorąc pod uwagę czas życia psa, to inwestycja w szkolenie jest tak naprawdę niewielka.
Cena szkolenia owczarka niemieckiego to kilkaset złotych - myślę tu o przedziale 500zł - 900zł. Warto poświęcić te kilkaset złotych aby iść z psem do szkoły szkolenia psów na zajęcia indywidualne i nauczyć psa chociaż kilku podstawowych komend. A także warto wybrać się na szkolenie socjalizacyjne aby nauczyć szczeniaka dobrych manier podczas zabaw z innymi psami. Więcej w dziale: Szczeniaki owczarka niemieckiego

Lista komend jakie musi znać pies po ukończeniu tresury:

Najważniejsze komendy podczas tresury owczarka:

  • Komenda 'siad' - bardzo podstawowa i jednocześnie bardzo przydatna. Możesz ją wykorzystywać codziennie.
  • Gdy tresujesz psa naucz go komendy 'zostań' - jest ona nieoceniona - każesz psu zostać w miejscu gdy chcesz mieć spokój, gdy pies Ci przeszkadza, lub gdy chcesz go powstrzymać przed ucieczką za drzwi lub za bramę. Nie jest to tak proste do nauczenia jak 'siad' jednak warto iść na lekcje tresury aby właśnie tej komendy nauczyć psa.
  • "Zostaw" - przyda się gdy chcesz psa powstrzymać przed zjedzeniem czegoś co upadło Ci na podłogę.

Moze zaciekawi cie również:

jak oduczyc psa skakania na gosci